Peste 900 de posesori de arme letale din Vrancea sunt chemați la poliție ca sã intre în legalitate cu permisele de portarmă. Ei trebuie sã aibã fișã medicalã, aviz psihologic și cazier judiciar, pentru a poseda arma în mod legal.
VASILE OCHEAN, șef Serviciul Arme și Explozivi "În cursul anului 2013 urmeazã a se prezenta pentru prelungirea permisului de armã un numãr de 908 titulari de permise de armã. În cazul neprezentãrii în termenul stabilit, organele de poliție sunt obligate sã anuleze permisul."
Deținătorii de arme sunt de acord că au un hobby costisitor, dar nu renunță.
VOX "- Când ai un hobby sau o plãcere, pãi plãcerea costã! Cartușe, taxa care e anualã se plãtește la AGRPS. - Cât ajungeți pe an cu cheltuielile? - Pãi, se ajunge la peste 20 de milioane."
VOX "- Cei care își cumpãrã arme sunt trecuți printr-un aviz medical al filialei de vânãtoare, adicã și poliția. În al doilea rând și poliția verificã."
Permisul de portarmã are o valabilitate de 5 ani, dupã care trebuie reînnoit, dar numai dupã ce se face un control medical amănunțit și un test psihologic. În Vrancea sunt peste 2.000 de posesori de arme, 70% dintre acestea fiind letale.
Descoperire tragică, într-un canal din Mărășești, județul Vrancea! Vă avertizăm că urmează informații și imagini cu impact emoțional. Polițiștii vrânceni au fost sesizați prin apel la serviciul unic de urgență 112, sâmbătă-seară, cu privire...
Polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Dâmbovița au organizat și desfășurat o razie cu efective mărite pentru prevenirea și combaterea infracționalității, a conflictelor stradale, asigurarea unui climat de liniște și ordine publică și creșterea gradului de siguranță rutieră.
Sfârșit tragic! Vă avertizăm că urmează informații și imagini cu impact emoțional. Un bărbat de 75 de ani a murit, după ce acoperișul unui șopron s-a prăbușit peste el în localitatea Poiana Cristei, din județul Vrancea.
Accident cu o mașină de poliție, într-un sat din județul Neamț! Vă avertizăm că urmează imagini cu impact emoțional. Doi bărbați au ajuns la spital după un accident cu o autospecială IPJ și un autoturism în satul Căciulești din comuna Girov.
Un accident feroviar s-a produs în gara Mărășești din județul Vrancea. Incidentul a avut loc în jurul orei 7.15, în timpul unor manevre de cuplare efectuate asupra trenului Regio 5302, care circula pe ruta Comănești - Buzău.
Curs valutar : Marți, 21 Mai. 2019