Bayern - Inter 2 - 3. Chivu si Inter in sferturi

Data publicării : 16 Martie 2011
Categorie : Sport | Cuvinte cheie : liga campionilor, inter, Bayern, sferturi

Campioana Europei a inviat din morti! Cu romanul Cristi Chivu în teren 87 de minute, Inter a reușit o performanta  spectaculoasă la Munchen – a invins-o pe Bayern cu 3-2 si se califica mai departe in sferturile Ligii Campionilor.

Dupa rezultatul negativ din tur, cand Bayern a castigat cu 1-0, prin reusita lui Mario Gomez din minutul 90, Interul a inceput perfect partida si dupa nici 4 min de la inceperea jocului camerunezul Samuel Eto'o deschide scorul.

In cautarea golului egalizator Bayern s-a instalat in jumatatea Interului , in min 21 golul egalizator a venit  dupa o faza trasa paraca la indigo, Arjen Robben a sutat la poarta din fata unui Chivu pasiv, Julio Cesar a respins gresit in fata si Gomez  a reluat pe spate in poarta goala.

Tot  gazdele au preluat conducerea in minutul 31, cand Muller a patruns pe stanga si a trimis la coltul lung peste portarul Interului iesit in intampinare.

Putea fi chiar 3-1 in finalul reprizei, cand mingea a intalnit de doua ori bara la suturile lui Gomez si Muller .Repria secunda a inceput la fel cu  Bayern in atac iar  min 62 acelasi Mario Gomez  reia din voleu de langa Chivu dar Julio Cesar si-a salvat in extremis echipa. Un minut mai tarziu Inter revine  in meci prin reusita lui Sneijder, care a reusit un sut frumos din marginea careului.

Italienii mai aveau nevoie de un singur gol pentru a se caifica in sferturi Ligii iar in minutul 89 Eto'o a insistat la un balon aruncat în adâncime,acesta reusind sa castige  duelul cu Breno i-a pasat lui Pandev care duce scorul la 3-2 pentru Inter.

Scor final 3-2 pentru Inter  care isi  continua aventura europeana in Liga Campionilor demonstrand inca odata ca nu degeaba este campioana Europei

Alte știri pe aceeași temă

• Chivu, la AC Milan! ( 14 Ianuarie 2012 )

Cristi Chivu nu paraseste Serie A! Jucatorul roman a intrat in ultimele 6 luni de contract cu Inter, iar cei din conducere nu vor sa-i mai prelungeasca intelegerea. In varsta de 31 de ani, Cristi Chivu este alesul lui Allegri,  românul are două argumente care-l recomandă pentru un loc în echipa "rossonerrilor": devine liber de contract în iunie și are multă experiență acumulată în Serie A, dar și în Liga Campionilor

• Zi decisiva pentru Otelul ( 25 August 2011 )

Campioana Romaniei, Otelul Galati isi va afla astazi adversarele cu care se va duela în cea mai importantă competiție intercluburi din lume. Seful galatenilor, Marius Stan isi doreste adversari dificili, si este convins ca indiferent de situatie jucatorii sai n-ar avea prea multe sanse in Liga Campionilor.

• Larvik_Oltchim 34_31 ( 24 Octombrie 2010 )

A doua infrangere pentru Oltchim in grupa C a Ligii Campionilor. Campioana Romaniei a pierdut cu scorul de 34-31, partida din deplasare cu Larvik

• Lobby ride, Chivu plinge! ( 26 Septembrie 2010 )

Internationalii romani Cristi Chivu si Bogdan Lobont au fost adversari in Seria, in derby-ul Roma - Inter, din etapa a 5-a. Inaintea partidei, Inter ocupa primul loc, in timp ce Roma - un dezamagitor loc 19.

• Unirea are sanse matematice de a se califica in grupele Ligii Campionilor ( 4 August 2010 )

Si Dan Petrescu crede in sansele vicecampioanei de a se califica in grupele Ligii Campionilor...chiar daca ele sunt in proportie de 50 la suta, teoretic.