CFR Cluj la un pas de rusine, 2-2 cu divizionara secunda Ariesul Turda!

Data publicării : 19 Februarie 2011
Categorie : Sport | Cuvinte cheie : cfr cluj

CFR Cluj a terminat la egalitate, scor 2-2, amicalul disputat cu echipa din liga secundă Arieșul Turda. Dupa ce a trimis in teren echipa a dopua, CFR a avut o prima repriza de cosmar si a fost condusa la pauza cu 0-2. Arieșul a deschis scorul în minutul patru, când Cătălin Bucur a șutat, imparabil, din careul de 16 metri. Fostul atacant al CFR Cluj, acum la Arieșul, Cosmin Tilincă, a majorat avantajul echipei sale, cu un șut din vole, la finalul unei acțiuni derulate în viteză, în minutul 9. In partea a doua, Alin Minteuan a bagat numele grele pe teren, iar acest lucru s-a simtit in jocul campioanei. CFRul a reusit astfel să reducă din diferență abia în minutul 65, prin Sergiu Buș. Un minut mai târziu, trupa din Gruia a reusit să egaleze la o fază în care portarul Pampea a fost păcălit de centrarea înșelătoare a lui Emanuel Kone. "A fost un amical util, un meci cu ritm bun. A fost un teren foarte greu, dar practicabil. În prima repriză am jucat cu o echipă improvizată, practic cârpită. S-a văzut diferența de maturitate în repriza a doua, când au intrat titularii" - a declarat Iuliu Mureșan, dupa joc. Oficialul clujenilor a comentat și șansele CFR-ului la titlu și s-a arătat mulțumit de structura lotului actual. "Suntem un club care vrem performanță și nu vom renunța la lupta pentru titlu. Atât timp cât există șanse matematice totul este posibil. Lotul este bine dimensionat numeric și posturile sunt acoperite cu câte 2-3 jucători apropiați valori", a încheiat Mureșan la sport.ro.

Alte știri pe aceeași temă

• Campioana CFR Cluj atrage sponsori ( 20 Iulie 2018 )

Campioana Romaniei si detinatoarea Supercupei, CFR Cluj, atrage sponsori importanti datorita performantelor obtinute!

• Catre FRF, de la CFR...cu eterna simpatie ! ( 1 Mai 2016 )

Suporterii si simpatizantii lui CFR Cluj au luat atitudine.

• Scrisoare deschisă catre Federația Română de Fotbal, de la suporterii și simpatizanții CFR 1907 Cluj. ( 1 Mai 2016 )

Stimată Federație Română de Fotbal, noi, toți suporterii alb-vișiniu, suporteri sau simpatizanți ai uneia dintre cele mai titrate echipe de fotbal din România ultimului deceniu, CFR 1907 Cluj, ne exprimăm eterna simpatie și veșnica mulțumire pentru modul în care cu atât de multă minuțiozitate vă preocupați de atragerea microbiștilor pe stadioane

• CFR Cluj este cea de-a patra fosta campioana a Romaniei care intra in insolventa! ( 29 Ianuarie 2015 )

CFR Cluj a demarat procedura de intrare în insolvență, anunță site-ul actualdecluj.ro. Conducerea din Gruia a luat acesta decizie, considerind ca este cea mai bună pentru redresarea clubului. Ardelenii se confrunta cu mari probleme financiare dupa retragerea patronul Arpad Paszkany.

• CFR Cluj va juca in Europa desi a ocupat un modest loc 6, la capatul unui sezon cenusiu! ( 22 Mai 2014 )

CFR Cluj este este marea beneficiara a finalului de campionat. Dupa ce a pierdut in ultima etapa 1-2, cu retrogradata Sagaata Navodari, ardelenii au primit vestea ca vor juca in Europa. Federatia Romana de Fotbal a hotarat ca CFRul sa-i ia locul lui Dinamo in preliminariile Europa League. Clasati pe locul 4 la finalul sezonului, "cainii" n-au primit licenta UEFA, in timp FC Vaslui, ocupanta pozitiei a a 5-a,  nu a putut obtine licenta pentru primul esalon. Astfel, CRFul va juca in Europa desi a ocupat un modest loc 6, la capatul unui sezon cenusiu.