CFR-ul s-a distrat cu o echipa din Liga a 5-a olandeza

RSS Știri

Data publicării : 23 Ianuarie 2011
Categorie : Sport | Cuvinte cheie : cfr cluj, hagi, Cadu

În primul joc de verificare al stagiului din Antalya, CFR Cluj s-a distrat cu amatorii de la FC Horst, formatie care ocupă ultimul loc în liga a 5-a din Olanda. Scorul de pe tabela poate fi demn de cartea recordurilor - 13-1 si nu prea mai lasa loc de comentarii. La pauza a fost 6-0, iar goul de onaoare al olandezilor a venit in minutul 82, cind ardelenii conduceau deja la o diferenta de curtea scolii 12-0. Meciul nu a avut practic istorie, curgind intr-un singur sens. Olandezii nu au opus nicio rezistență, șutînd doar de trei ori pe poartă în cele 90 de minute. Pentru clujeni, cele mai multe goluri le-a marcat Cristi Bud – cinci reusite, iar adversarii si-au dat si un autogol in prima repriza. Tehnicianul Alin Minteuan l-a folosit si pe portughezul Cadu – jucator dorit de Hagi la Galatasaray. Ofecialii din Gruia nu par insa dispusi sa accepte oferta turcilor. "Avem nevoie de Ricardo Cadu, pentru a lua un nou titlu. Pentru moment, este netransferabil, mai ales că a plecat și Culio" - a pus presedintele Iuliu Mureșan pentru ProSport. CFR Cluj mai are programat un meci amical în primul stagiu de pregătire din Antalya, luni, cu echipa ucraineană Metalurg Donețk. În al doilea stagiu de pregătire, care se va desfășura tot în Antalya, în perioada 28 ianuarie - 11 februarie, clujenii vor evolua împotriva formațiilor SV Ried (Austria), FC Koper (Slovenia), FC Rijeka (Croația) și Litex Loveci (Bulgaria).