Dinamo - Cfr Cluj 1-2. Pas gresit facut de caini in lupta pentru un loc de Europa League.

Data publicării : 7 Mai 2011
Categorie : Sport | Cuvinte cheie : europa league, dinamo, cfr

Dinamo – Cfr Cluj 1 – 2

Dinamo nu a reusit sa castige meciul de pe teren propriu cu Cfr Cluj, iar lupta pentru Europa League se incinge. Elevii lui Ioan Andone au pierdut, scor 1-2, in fata ardelenilor, in ultimul meci al etapei 31-a. Câinii au început mai bine meciul, si puteau deschis scorul inca din primele minute, dar Torje, Danciulescu si apoi Alexe nu l-au putut invinge pe Minca. Dinamovistii au reusit totusi sa deschida scorul, in minutul 14. Ionel Danciulescu a transformat un penalty obtinut de Torje, dupa ce acesta a fost faultat in careu de Muresan. Doar 6 minute s-au bucurat de avantaj elevii lui Ioan Andone. Cfr-ul a restabilit egalitatea, prin Batin, in minutul 20, la capatul unei faze  construita de Nicoara si Gabi Muresan. Repriza secunda a debutat cu o ocazie uriasa pentru CFR. In minutul 52, Bus scapat singur spre poarta, dar nu l-a putut invinge pe Belgradean.  Replica dinamovistilor a venit 2 minute mai tarziu, cind Torje a sutat pe langa poarta. In minutul 70 Danciulescu putea sa isi treaca in cont dubla, insa sutul sau a fost retinut de Minca. Clujenii au dat lovitura de gratie spre finalul partidei. In minutul 76, Hora a reusit sa  marcheze dupa o cursa personala, in urma unei  greseli a apararii dinamoviste. Elevii lui Andone au incerca sa restabileasca egalitatea, dar fara prea multe realizari. Finalul meciului i-a gasit pe clujenii in atac, dar acestia au ratat  sansa de a-si majora diferenta pe tabela. S-a terminat 2-1, pentru clujenii, care ocupa locul 8 in clasament, cu 44 de puncte, dar fara prea mari sanse de-a mai visa la un loc de Europa League. De partea cealalta,  Dinamo ocupa locul 5, cu 50 de puncte, la egalitate cu Steaua, si tremura in continuare pentru locul care duce in Europa.