Otelul_CFR Cluj 1_1

Data publicării : 31 Octombrie 2010
Categorie : Sport | Cuvinte cheie : cfr, otelul galati

Otelul Galati si CFR Cluj au terminat la egalitate, scor 1-1, o partida extrem de disputata, cu multe faze controversate si trei jucatori eliminati.Dupa lovitura simbolica de start executata de campionul la box, Lucian Bute, cele doua formatii au intrat intr-un joc confuz de posesie prelungita, dar fara prea multe realizari.
Otelul a avut un plus de incisivitate, insa nici CFR Cluj nu a stat degeaba.
Lacina Traore a si trimis mingea in poarta galatenilor, putin dupa prima jumatate de ora de joc, insa Istvan Kovacs a fluierat fault in atac si nu a validat golul clujenilor. Oricum, cele mai mari ocazii au aparut abia in apropierea pauzei. In minutul 39 Sergiu Costin a scos cu capul de pe linia portii un sut al lui Culio, pentru ca la atacul urmator, Otelul sa scape in viteza in ofensiva, mingea sa ajunga la Viglianti, al carui sut magnific de la 30 de metri sa treacut la o palma de poarta lui Stancioiu. Astfel ca cele doua echipe au intrat la vestiare, asa cum au iesit, cu un scor alb pe tabela.
S-a jucat tare si la reluare.Otelul a cerut penalty in minutul 51, dupa ce Paraschiv cazuse destul de usor in careul advers in duel cu Cadu. Arbitrul a lasat insa jocul sa continue, spre iritarea otelarilor. Deschiderea scorului a venit dupa sapte minute, in urma unei executii absolut formidabile a lui Laurentiu Iorga.  CFR trebuia sa ramana in inferioritate numerica in minutul 60, dupa ce Alcantara a intrat criminal cu talpa la Paraschiv. N-au mai scapat cu fata curata ardelenii, 9 minute mai tarziu. cand Lacina Traore a vazut al doilea galben si a fost eliminate. Inainte cu cateva minute Traore putea restabili egalitatea pe tabela, insa lovitura sa de cap a intalnit transversala portii lui Grahovac.Superioritatea numerica a gazdelor n-a durat decat cateva minute. Giurgiu a fost avertizat mai intai in minutul 72, pentru un fault la Peralta, pentru ca dupa doar doua minute sa vada al doilea galben in urma unei intrari dure din lateral in zona mediana a terenului. Clujenii au incercat sa profite imediat de egalitatea numerica dintre cele doua formatii, insa Grahovac s-a decis sa-si spele multele greseli facute de-a lungul partidei, si a scos in extremis de sub transversala un sut al lui Bjelanovic din minutul 80.Dupa cinci minute, CFR a ramas din nou in inferioritate numerica, dupa ce Leonardo Veloso a vazut direct cartonasul rosu pentru o intrare extrem de periculoasa cu piciorul la nivelul capului asupra lui Antal. Asta nu i-a impiedicat insa pe clujeni sa egaleze, chiar in momentul in care de la margine se aratau minutele de prelungire, Peralta si-a incercat norocul si a trimis cu capul peste portarul galatean si sub transversala, pentru un 1-1 care parea imposibil la un moment dat pentru campionii Romaniei.