Semifinala iberica la Donetk, pe 27 iunie: Portugalia - Spania!

Data publicării : 24 Iunie 2012
Categorie : Sport | Cuvinte cheie : euro 2012

Spania a castigat cu 2-0, meciul cu Franta, si s-a calificat in semifinalele EURO 2012. Partida se anunta a fi cea mai echilibrata din sferturile de finala ale turneului gazduit de Polonia si Ucraina, dar realitatea din teren a fost cu totul alta. Spnia si-a facut jocul obisnut la Donetk, in timp ce Franta a practica un fotbal cenusiu, fara orizont. Ibericii, din nou un atacant veritabil in primul "11le " de start, au arestat mingea si dupa 19 minute, au deschis scorul prin Xabi Alonso. Aflat la meciul cu numarul 100 in nationala Spniei, mijlocasul lui Real Madrid a reluat excelent cu capul in plasa o centrare din partea stanga a lui Jordi Alba. Francezii au iesit apoi la joc, insa Ribery si Benzema au fost blocati de fiecare data de fundasii spanioli. De partea cealalta, Xavi, Silva, Iniesta si Fabregas au continuat sa puna in pericol poarta francezilor, insa Lloris a fost la post. In repriza a doua, "cocosii galici" au iesit mizat mai mult pe atac, insa fara a-si crea mari ocazii la poarat lui Casillas. Finalul le-a apartinut tot spaniolilor. In ultimul minut al partidei, nou-intratul Pedro a obtinut o lovitura de la 11 metri, iar Xabi Alonso a transformat cu siguranta, pentru o victorie meritata cu 2-0, a trupei lui Vicente del Bosque. Spania a obtinut astfel calificarea in semifinale, unde va da piept cu vecina Portugalia, intr-o partida care va avea loc miercuri 27 iunie, pe Donbass Arena din Donetk.

Alte știri pe aceeași temă

• Ultimul meci al unei legende - Andrei Shevchenko! ( 22 Iunie 2012 )

“Cred ca este timpul sa las locul unor noi jucatori; Ucraina are un viitor frumos”. Astfel, si-a anuntat retragerea in fata presei, Andrei Shevchenko. Campionatul European 2012 a fost ultima ocazie cand l-am putut vedea pe ucrainean in teren ca jucator profesionist. Sheva pune capat astfel unei cariere exceptionale incununata cu un Balon de Aur in anul 2004.

• Romania Belarus 2 - 2. Adio, calificare! ( 8 Octombrie 2011 )

Romania a terminat 2-2 cu Belarus, dupa dubla lui Adi Mutu si a ratat calificarea la EURO 2012. Starul nationalei s-a rugat sa inscrie primul gol al tricolorilor pe National Arena si dorinta i-a fost implinita. In minutul 18, magicul Sanmartean i-a pasat perfect lui Torje, iar fostul dinamovist a intors pentru Mutu, care a indeplinit o simpla formalitate. Sanmartean nu a mai rezistat decat 11 minute mai tarziu, Piturca fiind nevoit sa il inlocuiasca cu Adrian Cristea.

• Piturca vrea victoria! ( 6 Septembrie 2011 )

Optimism general la nationala! Selecționerul Victor Pițurcă vrea doar victoria in meciul de marti contra Frantei! Doar asa tricolorii  mai pot spera la o calificare la Campionatul European din 2012. Piti e de parere ca nationala Frantei de acum este mai slaba ca ceea de la Euro 2008.

• Victoria, singura optiune. Romania nu trebuie sa faca niciun pas gresit ( 26 Martie 2011 )

Romania joaca astazi, la Zenica, un meci capital in preliminariile pentru Euro 2012. Tricolorii nu isi permit niciun pas gresit cu Bosnia si sunt obligati sa obtina toate cele trei puncte puse in joc  pentru a ramane in cartile pentru calificare.

• Romania va intalni Franta in preliminariile EURO 2012 ( 5 Octombrie 2010 )

"Trebuie sa cîştigam cu Franta ca sa avem un picior la Euro 2012. Cum? Nu ştiu, dar Belarus a reuşit!" a fost mesajul de incurajare a lui Mircea Sandu catre tricolorii lui Lucescu Jr, iar acestia se pare ca au prins ideea. Inaintea meciului cu Franta de la sfarsitul acestei saptamani, din preliminariile EURO 2012, ambitiile sunt parca mai mari ca niciodata.