Si campionii mai plang cateodata...

Data publicării : 14 August 2010
Categorie : Sport | Cuvinte cheie : sport, fotbal, cfr cluj, campionii, astra ploiesti, egalitate

CFR Cluj a terminat la egalitate, scor 2-2, partida de pe teren propriu cu Astra Ploiesti, desi a reusit sa preia conducerea dupa ce a fost condusa cu 1-0. Campioana are cel mai slab start de sezon din era Paszkany si totodata de cand echipa a revenit in Liga 1. Doar in 2004, pe cand antrena Sunda in Gruia, CFR mai aduna doar 7 puncte in primele 4 etape. Ardelenii sunt cu atat mai nemultumiti cu cat au dominat copios partida cu Astra, fiind la un pas de deschiderea scorului inca din minutul 5, la ocazia brazilianului Bastos. 15 minute mai tarziu, Astra a declansat un atac rapid, Fatai l-a angajat pe Stan, acesta a sutat in forta, Claro a respins in extremis doar pana la Florin Patrascu, a carui lovitura de cap din centrul careului a dus la deschiderea scorului. La cateva minute distanta, CFR putea restabili egalitatea, insa, mingea trimisa de Bastos din faza fixa de la aproape 30 de metri a sters transversala portii lui Ebede. Goolkeep-rul Astrei nu a mai fost atat de norocos 7 minute mai tarziu, cand a scapat mingea printre maini si l-a ajutat pe Traore sa inscrie pentru 1-1. Ardelenii puteau face diferenta in repriza a doua, insa s-au jucat o ocaziile si cu nervii suporterilor. Traore si Bud, ratand incredibil din pozitii ideale. Pana la urma, inevitabilul s-a produs cu 10 minute inainte de final si cei doi jucatori si-au mai spalat din pacate. Traore a patruns in forta pe dreapta, l-a pierdut pe Rohat pe drum si a pasat exceptional in marginea careului mic la Bud, care a marcat pentru 2-1. Bucuria gazdelor nu a durat mult. Astra a restabilit egalitatea, prin acelasi Fatai.

Alte știri pe aceeași temă

• Prejudecățile cu care se confruntă femeile, accentuate în pandemie ( 8 Mai 2021 )

Stereotipurile și prejudecățile legate de carieră și rolul în familie, cu care se confruntă femeile, s-au accentuat în contextul pandemiei, avertizează Klaus Iohannis! Șeful statului a transmis un mesaj, cu ocazia Zilei Naționale a Egalității de Șanse între Femei și Bărbați în România, în care susține că violența împotriva femeilor, inegalitatea de gen și discriminarea sunt fenomene nocive, care trebuie combătute cu toate forțele.

• Zăpadă, aer curat și servicii ireproșabile, la Stâna de Vale ( 21 Martie 2021 )

Iarna prelungită este pe sufletul turiștilor mari și mici, care aleg stațiunea Stâna de Vale din județul Bihor, ca destinație de vacanță ori pentru a petrece weekend-ul. Supranumită Perla Apusenilor, stațiunea este...

• Ilie Dobre și noua sa operă de colecție ( 13 Septembrie 2020 )

Și-a dedicat viața marilor lui pasiuni: radioul, sportul și scrisul. Este vorba de Ilie Dobre, comentator sportiv de radio, jurnalist și scriitor, un nume răsunător în România, omul care a stabilit 10 recorduri mondiale omologate de World Record Academy și care, în 2014, a primit premiul „Omul Anului” în media, pentru promovarea sportului, a valorilor morale, a fair play-ului și a valorilor sociale în sport.

• Sportul mai așteaptă ( 19 Mai 2020 )

Vești bune pentru iubitorii de sport! Potrivit președintelui Federației Române de Culturism și Fitness, Gabriel Toncean, sălile de culturism și fitness din România s-ar putea redeschide după 15 iunie, cu respectarea unui set de condiții necesare pentru prevenirea răspândirii noului coronavirus.

• Profesorul bătăuș din județul Bistrița-Năsăud, încătușat ( 20 Ianuarie 2020 )

Un profesor condamnat pentru abuz față de elevi a fost încătușat în fața școlii. Este vorba despre profesorul de sport din comuna Șanț, județul Bistrița-Năsăud, condamnat la 4 luni de închisoare cu suspendare...