CFR Cluj a castigat la pas cu 4-0 partida cu FC Brasov

Data publicării : 4 Octombrie 2010
Categorie : Sport | Cuvinte cheie : cfr cluj, fc brasov, teren propriu, 4-0, clasament

CFR Cluj a castigat la pas cu 4-0 partida de pe teren propriu cu FC Brasov, diferenta de scor fiind una mica fata de realitatea din teren.
Brasovul a inceput bine si putea deschide scorul inca din minutul 5, cand Valentin Badoi a executat excelent o lovitura libera, insa mingea a intalnit bara portii lui Nuno Claro. Apoi cei care au trecut la conducerea jocului au fost gazdele. Minutul 18 a adus prima reusita a echipei din Gruia, Rafael Bastos deschizand scorul cu un sut din unghi imposibil la coltul lung, dupa o faza superba de contraatac, urmata de alte actiuni spectaculoase ale lui Culio si Traore.
La cealalta poarta, doar Chipciu a semnat pericol intr-o faza din minutul 29, dupa care sansele brasovenilor de a mai reusi ceva la Cluj au scazut considerabil. Portarul Alexandru Marc a vazut direct cartonasul rosu din partea lui Sebastian Coltescu pentru un fault in careu la Culio, clujenii primind si penalty in urma acestei faze, transformat de capitanul Cadu. Cu 2-0 pe tabela si un om in plus, CFR-ul a tratat cu alta atitudine restul partidei. Putea sa fie chiar 3-0 la pauza daca sutul superb trimis de Culio pe contraatac, nu s-ar fi lovit de poarta brasovenilor sau daca Traore n-ar fi ratat incredibil inainte de pauza. Ivorianul a fost iertat de suporteri in minutul 48, cand a marcat pentru 3-0. Dupa inca o ratare imensa a lui Culio, in minutul 69, De Zerbi (74') a dus scorul la 4-0.
Asa s-a si terminat iar CFR-ul a urcat pe 11 in clasament cu un total de 12 puncte.