Prima victorie fara Ilie!

Data publicării : 24 Septembrie 2010
Categorie : Sport | Cuvinte cheie : steaua, cfr cluj, victorie, cupa romaniei, optimi, optimi de finala

Steaua s-a calificat si ea in optimile de finala ale Cupei Romaniei, dupa 1-0 cu divizionara secunda, Gaz Metan CFR Craiova si cam atat.
Prea multe nu se pot spune despre victoria ros-albastrilor, una departe de pretentiile unei echipe care se bate la titlu, dar avand totusi, circumstante atenuante dupa ultimele schimbari din Ghencea. Prin urmare, daca la prima vedere, meciul trebuia sa fie la discretia ros-albastrilor, in teren, lucrurile nu au stat deloc asa.. Stelistii s-au chinuit serios in prima repriza, in care oltenii au avut o apaarre perfecta si un portar, Neagoe in forma maxima. Steaua a ratat pe banda rulanta, Surdu, Nicolita, Bilasco, Apostol sau Onofras au avut nenumarate ocazii de a deschide scorul, insa mingea s-a incapatanat sa nu intre in poarta. Partea secunda a meciului a fost la fel de viu disputata. Oltenii au avut parte si de intariri la pauza, dupa ce Jerry Gane l-a trimis in teren pe experimentatul Vigariu. Acesta a reusit sa revigoreze atacul oltenilor, iar in minutul 57 a produs si prima ocazie de gol a craiovenilor, fara a-l putea invinge pe Tatarusanu. Si Edi Iordanescu a mutat la pauza. trimitandu-l in teren pe Bogdan Stancu in locul lui Brandan, pentru a pune si mai multa presiune pe poarta adversa. Iar oportunitatea a venit cateva secunde mai tarziu, intr-o faza in care Stancu nu a avut implicare. Surdu a centrat cu capul din stanga careului, Bilasco a ratat preluarea in fata portii, dar balonul a ajuns la Nicolita, a carui lovitura de cap n-a mai putut fi parata de portarul Neagoe.
Replica gazdelor a venit dupa cateva minute, Boroiban fiind foarte aproape de golul egalizator, insa sutul sau pe contraatac s-a lovit de plasa laterala a portii lui Tatarusanu. Apoi portarul Stelei a intervenit salvator in fata lui Vigariu, care a profitat de o imensa greseala a lui Latovlevici. S-a terminat 1-0 pentru Steaua, care a scapat cu fata curata din intalnirea cu penultima clasata a seriei a doua din esalonul secund.