Steaua a obtinut o victorie de prestigiu, in fata celei mai bogate echipe din Rusia

Data publicării : 22 Decembrie 2010
Categorie : Sport | Cuvinte cheie : steaua, baschet, kuban

Steaua a învins pe teren propriu, cu scorul de 87-78, formația rusă Lokomotiv Krasnodar, în ultimul meci din grupa F a FIBA EuroChallenge. Desi Steaua ratase calificarea in faza urmatoare a competitiei inca inaintea acestui meci, bucurestenii au facut un joc foarte bun. Ros-albastrii au condus in permanenta in primul sfert, dupa care rusii s-au apropiat la doar doua puncte in debutul sfertului secund 22-20. A fost insa un simplu foc de paie din partea liderilor Grupei F, stelistii preluand conducearea jocului, pentru ca la jumatatea sfertului secund tabela salii Mihai Viteazul sa indice 35-25 pentru gazde. Sfertul al treilea a inceput cu Steaua la conducere 55-39, dar rusii au echilibrat meciul, apropiindu-se amenintator la 59-53. In cele din urma, stelistii si-au adjudecat victoria, scor 87-78, obtinand al treilea succes in Grupa F a Eurochallenge Cup. Cei mai buni marcatori ai Stelei în meciul cu Lokomotiv Krasnodar au fost bulgarul Hristo Nikolov cu 18 puncte, Stănescu și Lucici – cu câte 16 puncte. Chiar daca a fost eliminata, Steaua Turabo a obtinut o victorie de prestigiu, invingind cea mai bogata echipa din Rusia. Steaua a terminat astfel grupa pe locul 3, cu trei victorii si tot atatea insuccese. În celălalt meci, Dinamo Moscova a învins-o pe Antwerp Giants cu 73-59. Desi au avut acelasi numar de puncte ca Steaua, belgienii de la Antwerp Giants merg mai departe gratie meciurilor directe. În clasament, pe primul loc s-a clasat Lokomotiv Kuban, cu 10 puncte, urmată de Antwerp Giants, cu 9 punte, Steaua-Turabo -  9 punte si Dinamo Moscova, 8 puncte.

Alte știri pe aceeași temă

• Adrian Năstase, la judecată cu Iohannis și Orban ( 14 Mai 2020 )

Nemulțumit că i s-a retras Steaua României, Adrian Năstase i-a chemat în judecată pe Klaus Iohannis și Ludovic Orban. Fostul politician a deschis un proces la Curtea de Apel București și cere judecătorilor să anuleze...

• Micuții baschetbaliști: de opt ani s-au pus bazele Asociației Baschet Star Oradea ( 8 Decembrie 2019 )

Sportul, un motor al dezvoltării pentru cei mici! Practicarea unei discipline sportive contribuie la educarea copiilor, încă de la vârste fragede. Baschetul poate fi o alegere potrivită pentru cei care doresc să își petreacă timpul liber atât în mod plăcut dar și util. În Oradea, în urmă cu mai bine de opt ani s-au pus bazele Asociației Baschet Star.

• Simona Halep, decorată cu Ordinul Național "Steaua României" în grad de cavaler ( 30 Iulie 2019 )

Simona Halep a primit cea mai înaltă distincție acordată de statul român! Președintele Klaus Iohannis i-a acordat campioanei de la Wimbledon, Ordinul Național "Steaua României" în grad de cavaler, pentru succesul răsunător obținut...

• Academia de Baschet a CSM Oradea a găzduit o seară specială ( 17 Decembrie 2018 )

Sute de copii, părinți, antrenori, jucători și prieteni ai baschetului au participat la serbarea de Craciun a copiilor de la Academia de Baschet a Clubului Sportiv din Oradea! Festivitatea, aflată la cea de-a 8-a editie a cuprins traditionalul meci al părinților cu antrenorii, la care a asistat o întreaga tribună de copii și membri ai Academiei CSM Oradea, toți îmbrăcați în alb.

• Gigi Becali se retrage din viața publică ( 18 Septembrie 2015 )

Gigi Becali intenționează să renunțe la fotbal și la viața publică! Omul de afaceri a făcut anunțul după moartea lui Corneliu Vadim Tudor. Becali a precizat că va renunța la orice apariție publică. Becali susține că a fost informat de persoane foarte influente din România că i se pregătește ceva rău, dacă nu se retrage din viața publică.