Veni soarele la Craiova!

Data publicării : 19 Octombrie 2010
Categorie : Sport | Cuvinte cheie : craiova, Victor Piturca

Craiova incepe sa viseze…frumos. A spus-o chiar Piturca, dupa o noua victorie a oltenilor de cand le este antrenor. La finalul sezonului trecut era la retrogradare, acum Stiinta  e pe val. Oltenii au urcat pe 8 in clasament, dupa 0-3 in deplasare la Brasov . Alex Piturca a semnat prima ocazie de gol a meciului, dupa ce a nimerit plasa laterala cu un sut la coltul scurt in minutul 5. Replica brasovenilor a venit in minutul 13, cand Stanca a iesit total aiurea la o centrare din faza fixa, insa Prepelita a scos miraculos de pe linia portii. Nastasie a avut in acelasi minut sansa de a ramane singur cu Stanca in careu, insa a calcat din greseala pe mingea pasata ideal de Cristescu.
Pana la urma oltenii au izbutit sa intre in avantaj la pauza, insa, nu in urma unei reusite proprii, ce-I drept, ci in urma unui autogol. Minca a parat in extremis un sut al lui Dina, insa mingea l-a lovit din greseala in picior pe Oros, de unde a ricosat in poarta, cu doua minute inainte de pauza. Oltenii au fost mai pragmatici si in partea a doua.
Cristescu a amenintat serios poarta lui Stanca in minutul 65, pentru ca la faza imediat urmatoare, Craiova sa inscrie din nou. Barboianu a centrat excelent din corner la Ciuca,  lovitura acestuia de cap cu pamantul a lovit transversala, de unde a sarit cu noroc la Dina, care a indeplinit o simpla formalitate.In cele din urma, au reusit si brasovenii sa trimita mingea in poarta adversa in minutul 72, dar golul nu a fost validat, din cazua unui offside la Vali Badea. Cei care au inchis tabela au fost tot oltenii, dupa ce in prelungirile partidei,  Dorel Stoica a stabilit scorul final cu un sut puternic din marginea careului.