Victoria Branesti - Rapid 0 - 0. Rapid ramane pe 6.

RSS Știri

Data publicării : 15 Aprilie 2011
Categorie : Sport | Cuvinte cheie : rapid, victoria branesti, Chiajna

Rapidul a facut iarasi, un pas gresit in drumul spre Europa League. Giulestenii au terminat doar la egalitate cu codasa Victoria Brănești, scor 0-0,  partidă disputată la Chaijna, in etapa a 26-a. Totusi, elevii lui Sumudica au dominat copios meciul,  au avut numeroase ocazii de gol, insa portarul Stoicescu si apararea Branestiului au fost de neinvins. Prima  ocazie s-a petrecut in minutul, cind sutul lui Frunza a fost respins cu greu de Stoicescu. În minutul 31, Mihai Roman a reusit chiar sa marcheze cu un șut superb de la 25 de metri, dar arbitrul Adrian Comanescu a anulat golul pe motiv de ofsaid – pasa primita de Roman a venit de la Pancu, care se afla în poziție afară din joc. Rapidistii au mai ratat o mare ocazie pana la finalul primei parti. In minutul 36, Pancu a trimis din foarfeca pe langa  bara  portii adverse. In startul reprizei secunde, rapidistii au ratat iarasi deschiderea scorului. In minutul  58, Roman  nu a putut sa marcheze, sutul sau fiind scos de Sergiu Bar de pe linia portii. Replica ilfovenilor a venit prin  Popa, care a incercat sa-l surprinza pe Bornescu de la 30 de metri, dar portarul "visiniilor" a fost pe faza. In finalul partidei, giulestenii au continut ofensiva, dar Sburlea, intrat dupa pauza,  si Glauber nu au putut  sa marcheze golul victoriei.

Dupa 26 de etape, Rapid e pe locul 6 in clasament cu 42 de puncte, in timp ce Victoria ocupa pe  locul 16, cu 22 de puncte, si mai face un pas spre liga secunda.