Profesionalism desăvârșit, pentru un polițist de 26 de ani din Timișoara, care a reușit să scoată o studentă din ghearele unui tâlhar. Omul legii se afla în afara orelor de serviciu, însă, în momentul în care a observat că tânăra era atacată cu un cuțit, l-a imobilizat pe agresor și și-a alertat imediat colegii. În vârstă de 19 ani, victima este studentă la o facultate din Timișoara și se întorcea de la cursuri.
Mai sunt doar 6 zile până la marele spectacol de Dragobete, programat joi, 24 februarie, la Sala Palatului din Capitală. Până acum, campania "Zece zile de iubire" a fost foarte apreciată de toate categoriile de vârstă. Unul dintre evenimentele aflate pe agenda campaniei "Zece zile de iubire" a avut loc joi seară, întrâun club din Capitală, acolo unde Andrei Paunescu și trupa "Totuși", Radu Pietreanu, alături de formația Vacanța Muzicală, și Tică Lumânare, au bucurat audiența cu prestațiile lor.
Fostul politist retinut pentru trafic cu minori la Vaslui afla astazi daca va primi mandat de arestare preventivã. Alin Remus Patrichi este acuzat cã în perioada în care era agent în cadrul Biroului de Ordine Publicã, a racolat fete de pe raza municipiului Vaslui si le-a obligat sã se prostitueze.
Deprimat că s-a certat cu iubita, un politist din Arad a hotarat sa-si incheie socotelile cu viata. Fara sa stea prea mult pe ganduri, bãrbatul a sãrit de la etajul doi al unei clãdiri, iar acum este în coma.
Seară de coșmar pentru mai mulți locatari ai unui bloc din localitatea argeseana Godeni! Un incendiu puternic le-a mistuit apartamentele. 35 de pompieri au intervenit pentru a stinge flăcările, insa nu au mai putut face nimic pentru le salva oamenilor agoniseala de-o viata.
Fă ce spune preotul, nu ce face preotul! Adica, pe scurt, contrabanda de tigari. De asta este acuzat un preot de la biserica din Valea Mare-Pravăț, județul Argeș. Politistii au luat la verificat fiecare coltisor din parohie, insa nu au gasit nimic. Chiar si asa, omul bisericii este in continuare cercetat pentru trafic de tigari.
Noul șef al Camerei de Agricultură Dolj este un fost condamnat la închisoare pentru mai multe infracțiuni! Laurențiu Ivanovici a fost singurul candidat și a reușit să obțină postul, desi, acum 8 ani, a făcut parte dintr-o grupare care se ocupa cu racolarea de persoane, în vederea trecerii frauduloase a frontierei. Practic, el a ajutat mai mulț indivizi să obțină pe căi ilegale vize de trecere în spațiul Schengen, iar pentru fiecare percepea sume cuprinse între 1.500 și două mii de mărci.
Acțiune în forță a politiștilor ieseni de la DIICOT! Oamenii legii au arestat trei indivizi care furau bani de pe cardurile mai multor cetateni europeni. In locuintele infractorilor a fost gasită suma de 150 de mii de euro. De asemenea, s-a mai descoperit aparatură electronică folosită pentru clonarea cardurilor, 27 de telefoane mobile si peste 450 de DVD-uri.
Cornuri cu excremente de rozatoare, gasite intr-o scoala din Deva! 600 de pachete venite prin programul "Laptele si Cornul" nu au mai fost împãrtite elevilor, dupã ce s-a descoperit cã mai multe ambalaje erau desfãcute. Firma producãtoare exclude cã ar fi vina ei.
Peste 6.300 de declarații unice au fost depuse până la jumătatea acestei luni la Agenția Națională de Administrare Fiscală, din care aproape trei sferturi direct la ghișee. Este vorba despre așa-numitele formulare D112, depuse de contribuabilii care au calitatea de angajatori sau asimilați acestora.
Mai este o saptamana pana la mult așteptatul concert de Dragobete organizat la Sala Palatului din Capitala. Echipa de stiri a postului N24Plus a incercat sa ia pulsul campaniei intitulate "10 zile de iubire", chiar de la mebrii caravanei care impart, in București, bilete gratuite la spectacol. In schimbul invitatiilor, bucurestenii sunt rugati sa completeze un manifest pentru sanatatea Pamantului.
Liderii sindicali se află în vizorul Agenției Naționale de Integritate. Astfel, pe lista verificărilor ANI se află 14 sefi de sindicate și soția lui Vasile Marica, angajată la Ministerul de Finanțe. Agenția susține că niciunul dintre ei nu și-a depus la timp declarația de avere.
Noua Lege a Educației îi obligă pe profesori să stea la școală opt ore, ca orice alt bugetar. Potrivit legii, norma didactică este de 18 ore, iar restul de 22 de ore, profesorii trebuie să le petreacă în cancelarie pentru a corecta lucrări și pentru a pregăti lecțiile de a doua zi.
Sute de medicamente pentru afecțiuni grave nu se mai găsesc în farmaciile din România. Situația este din ce în ce mai dramatică, mai ales in cazul bolnavilor care suferă de maladii precum cancerul.
Tragedie la Ploiești. Un tânăr de 26 de ani din localitatea prahoveană Urlați și-a pierdut viața, după ce un perete s-a prăbușit peste el. Bărbatul muncea, împreună cu fratele său, la renovarea casei unchiului lor.
Doi americani au fost reținuți în Bucuresti si vor fi extrãdati în Statele Unite, dupã ce au încercat, prin intermediari, sã vândã arme talibanilor din Afganistan. Traficantii ar fi trebuit sã primeascã în schimb cantitãti impresionante de droguri din Africa de Vest. Cei doi americani au aterizat pe 7 februarie în România.
Interlopul Puiu Mironescu, cercetat pentru crima din cafeneaua de la Piatra Neamt, a fost bãtut crunt lângã Bacãu. Mai întâi, masina în care se afla a fost izbitã frontal de un alt autoturism. Interlopul nu a fost rãnit grav, s-a dat jos si a încercat sã fugã, dar 4 indivizi l-au prins si l-au bãtut cu bâte de baseball.
Inventivitatea hotilor nu are margini! Românii specializati in furturile din bancomate au gasit o noua metoda de a sustrage banii. Mai exact, infractorii aradeni.
Elevii din București vor avea ore despre corupție, susținute de inspectori DGA. Direcția Generală Anticorupție a lansat un program prin care încearcă să-i convingă pe școlari să semnaleze orice act de corupție din unitatile de invatamant.
O saptamana si o zi. Atat a mai ramas pana la marele spectacol de Dragobete, care se va desfasura la Sala Palatului. Pana atunci, bucurestenii isi pot procura bilete gratuite la show de la membrii caravanei ''Zece zile de iubire'', care se află zilnic in centrul Capitalei, dar si la evenimentele puse in scena in fiecare seara de organizatorii campaniei. Pentru a primi biletul, trebuie sa completati un manifest pentru sanatatea pamantului. La sfarsitul campaniei, toate aceste mesaje vor fi tiparite intr-un volum.
Caracatița din vămi poarta un nume: Vasile Marica! Cel putin asa sustine fostul sef la Vămii Giurgiu, care arată cu degetul inspre sindicalist. Marius Ungureanu s-a autodenuntat că, in perioada 1997-2002, ii dadea lui Marica 2.500 de dolari pe luna. Banii proveneau de la lucrãtorii vamali si de la agentii economici.
Încă un suspect a fost reținut după extinderea cercetărilor în cazul de contrabandă cu țigări din Argeș. De altfel, 15 persoane retinute în acest dosar vor rămâne în arest. Decizia a fost luată de magistrații Curții de Apel Pitești, care au respins recursul prin care se cerea anularea arestării preventive pentru 29 de zile.
Unii bugetari sunt suparati dupa ce si-au primit drepturile salariale pe luna ianuarie. Ei spun că, desi ar fi trebuit sa ia leafa marită cu 15 procente, au găsit mai puțini bani pe card.
Companiile de Căi Ferate, Poșta Română, Tarom sau Compania Națională a Huilei sunt doar câteva mari societăți pe care statul le-ar putea privatiza cu succes. Cel putin asa sustin specialiștii, care estimează că, din vânzarea acestor companii, autoritățile ar putea obține miliarde de euro.
Pensionarii și șomerii din Constanța au stat din nou la rând pentru a primi ajutoarele alimentare oferite de Uniunea Europeană. Dacă în toamnă oamenii care au ingrosat cozile saraciei s-au bătut pentru pachete, de data aceasta a fost ordine.
Curs valutar : Marți, 21 Mai. 2019