11 Septembrie 2010

• Viorel Moldovan noul antrenor al Sportului Studentesc

Viorel Moldovan este noul antrenor al echipei Sportul Studentesc, conform site-ul oficial al clubului, citat de Agerpres. Formatia din Regie a ramas fara principal, dupa ce Tibor Selymes a plecat la Astra Ploiesti, dupa numai sase etape.

• Claudiu Niculescu - a doua tinerete la U Cluj

Universitatea Cluj s-a impus pe teren propriu cu 2-1 in fata Gloriei Bistrita, dupa un meci disputat, cu multe faze de poarta. Prima mare ocazie le-a apartinut gazdelor. Claudiu Niculescu a trimis cu dreptul din interiorul careului sub transversala, insa Albut a fost la post.

10 Septembrie 2010

• Tineret

Echipa de tineret a Romaniei nu a avut noroc la tragerea la sorti pentru play-offul Campionatului European din 2011, desi a fost cap de serie.

• Cupa Davis

Andrei Pavel a anuntat echipa de tenis a Romaniei pentru meciului de Cupa Davis cu Ecuadorul, ce va avea loc saptamina viitoare la Bucuresti. Intilnirea reprezinta barajul pentru Grupa Mondiala.

9 Septembrie 2010

• Brandan la Steaua

Pablo Brandan va ajunge in cele din urma la Steaua, desi initial a tatonat piata in cautarea unui salariu mai bun. Presat de timp, vineri fiind ultima zi in care se fac transferuri in Liga I, argentinianul s-a inteles cu Steaua pentru un salariu de 120.000 de euro pe sezon si o prima de instalare de 200.000 de euro.

• Pandurii neprogramata in Liga I !

Pandurii Tirgu-Jiu a fost sanctionata de Liga Profesionista de Fotabl cu neprogramarea in etapa a 7-a, pentru ca nu au achitat lui Dinamo suma de 550.000 Euro, reporezentind o restanta in "cazul Ilie Iordache".

2 Septembrie 2010

• Cinci antrenori au parasit Liga in primele 6 etape. Cine urmeaza?

Liga I este un adevarat cimp minat pentru cariera antrenorilor! In primele 6 etape, cinci tehnicieni au fost demis,i sau au plecat de la echipele lor. Victor Piturca a parasit-o pe Steaua dupa doua etape, Aurica Ticleanu a fost demis de la Craiova prin SMS, Rony Lvy s-a retras de la Urziceni din cauza crizei financiare, iar Mihai Stoichita si Adrian Falub au fost demisi de la Astra, respectiv FCM Tirgu Mures, din cauza rezultatelor slabe.

• Prima infringere la CE de polo: Romania - Croatia 7-13

Nationala de polo a României a fost învinsa de formatia Croatiei, in cel de-al treilea meci disputat la Campionatul European de la Zagreb. Tricolorii au suferit astfel, prima înfrângere în competitia continentala, dupa victoriile cu Turcia si Spania.

1 Septembrie 2010

• Strat la preliminarii

Nationala este pregatita pentru preliminariile Euro 2012, sustin la unison elevii lui Lucescu Jr. Tricolorii au plecat la Piatra Neamt unde se va disputa partida cu Albania.

• Banii nu aduc titlul ...la Vaslui

Situatie exploziva la FC Vaslui, dupa rezultatele dezastruoase din mandatul galacticului Juan Lopez Caro! Dupa ce l-a dezamagit pe patronul Adrian Porumboiu, Caro a pierdut si sustinerea jucatorilor

31 August 2010

• Gloria Bistrita a luat 3 puncte

Gloria Bistrita a trecut cu 3-1, de FC Tirgu Mures Gloria Bistrita a trecut cu 3-1, de FC Tirgu Mures, reusind astfel cea de-a doua victorie din acest sezon. Gazdele au inceput meciul in forta si au deschis scorul in minutul 10 prin Bajenaru - sut puternic pe jos, din afara careului.

• Victoria Branesti a terminat la egalitate, 1-1, cu Astra Ploiesti.

Victoria Branesti a terminat la egalitate, 1-1, partida de pe teren propriu jucata la Buzau, cu Astra Ploiesti. Debutul de meci a fost marcat de o ploaie torentiala, iar cele doua formatii nu au aratat prea mult fotbal. Abia ce ploaia s-a oprit, au aparut fazele de poarta.

30 August 2010

• Ultima victorie a Unirii Urziceni, inainte de destramare!

Inceputul slab de campionat le-a facut pe Unirea Urziceni si FC Vaslui sa inceapa partida din etapa a sasea a Ligii I, cu acceleratia la podea inca din primele secunde. Nici n-a trecut un minut de la fluierul de start, ca ambele echipe aveau in cont cate o ocazie de gol, Wesley si apoi Onofras fiind aproape de deschiderea scorului. Frunza a fost si el aproape de gol in minutul 6, insa interventia de exceptie a lui Kuciak a impiedicat deschiderea scorului.

• Dinamo revine la suferinta

Dezamagirea este crunta la Dinamo. Andone este foc si para pe apararea echipei sale: "Am luat opt goluri cu trei nou-promovate. Pai ce-o sa facem cu Steaua, cu CFR-ul, cu Urziceniul? Tot timpul poti sa zici ca întorci, ca si cu Rapid? Greselile sunt puerile, sunt niste greseli de copii.

29 August 2010

• Sapte dintr-o lovitura

Pe linga Galamaz si Bilasco, deja acontati de acum cîteva zile, Steaua i-a mai luat de la Urziceni pe Apostol, Marinescu, Onofras, Rusescu si Ricardo Gomes. Cei 7 jucatori ai Unirii au semnat contractele, dar nici unul dintre ei nu va fi pe teren, împotriva Timisoarei, deoarece angajamentele lor n-au fost înregistrate înca la LPF.

• Ploistii romani au debutat cu victorie la CE

Nationala de polo a României a debutat cu o victorie la Campionatul European de polo, care se desfasoara la Zagreb, in Croatia. In primul meci din grupa A, tricolorii s-au impus în fata reprezentativei Turciei, cu scorul de 12-6. Echipa noastra a inceput mai slab jocul, dar in cea de-a doua partea si-a intrat in ritm si s-a impus fara probleme.

26 August 2010

• Steaua va fi salvarea Unirii Urziceni de la desfiintare!

Cel putin asta este varianta agreata de finantatorul ros albastrilor, referitor la campania de aducere in Ghencea a jucatorilor de la Unirea Urziceni. Gigi Becali a dat de inteles, ca Steaua le va impumuta vicecampionilor 5 jucatori, pentru ca Unirea sa poata termina acest sezon. Prieten, prieten dar branza e pe bani.

25 August 2010

24 August 2010

22 August 2010

• Dinamo a dat recital de goluri la Tg. Mures

Dupa victoria in fata Rapidului, Dinamo a avut un start fabulos de meci la Targu Mures, unde a reusit sa inscrie de doua ori in primele zece minute. Primul gol a venit in minutul 6- prin Topici care a bagat mingea in propria poarta.

• Adrian Mititelu l-a demis pe antrenorul Aurel Ticleanu

Atat i-a fost si lui Aurel Ticleanu la Craiova. Fostul, deja, tehnician al oltenilor a fost demis prin SMS de finantatorul Craiovei. Nu ai stiinta pentru Universitatea,sau, mai exact, "Nu esti compatibil cu echipa" - i-a trasmis Adrian Mititelu, care a rabufnit dupa egalul Craiovei de la Ploiesti. Stiinta ajunge astfel la cel ce-al 5-lea meci fara victorie din acest sezon, la capatul unui meci in care niciuna dintre echipe nu a stralucit.

21 August 2010

• Rapid a castigat cu Gloria Bistrita

Rapid si-a revenit dupa infrangerea din Stefan cel Mare si a castigat meciul de pe teren propriu cu Gloria Bistrita, scor 2-0. In prima repriza giulestenii au contat doar prin sclipirile lui Ovidiu Herea, in timp ce bistritenii au ratat prima sansa mare de gol in minutul 32, cand Moraes a sutat in plasa laterala dupa o centrare a lui Ene.

• CFR Cluj a pierdut in fata nou promovatei, Sportul Studentesc

Ce pofta nebuna de goluri a avut Sportul Studentesc. Fara nicio victorie in acest sezon, studentii si-au ales cum nu se poapte mai bine momentul si terenul, tocmai acasa cu CFR Cluj.