Bătălie mare pe locurile de la Facultatea de Ingineria Petrolului din Ploiești. Miile de euro pe care le pot câștiga lunar după ce sunt angajați pe marile platforme petroliere din lume au atras foarte mulți absolvenți. Peste 600 de tineri s-au înscris deja pentru cele 97 de locuri disponibile la facultatea din cadrul Universității Petrol-Gaze.
Mascații gălățeni au fost nevoiți să intervină în forță, după ce proprietarii unui chioșc au refuzat să elibereze magazinul, care trebuia demolat din ordinul Primăriei. Oamenii au rămas, astfel, fără chioșul pe care îl administrau de peste zece ani.
Legume multe și prețuri mici! Vorbim despre recolta bogată din acest an, care, însă, nu este o afacere tocmai bună pentru legumicultori. O producție mare înseamnă, automat, că marfa se va vinde la prețuri mici, mai ales în condițiile concurenței acerbe. Multe legume ajung deseori la gunoi, pentru că micii agricultori nu se asociază și nu vând în piețele en-gros. Așa se face cã și depozitele au de suferit, iar cei care au investit o avere în piețele pentru țãrani s-au trezit în pierdere. Unul dintre producători se plânge că trebuie să vândă mai ieftin și nu-și poate scoate investiția de 40 de mii de lei.
Elevii care au promovat examenul de bacalaureat cu media 10 vor fi premiați! Propunerea vine din partea Guvernului, care a pregătit deja un act normativ în acest sens. Premiile vor fi în valoare de 3 mii de lei, pentru fiecare elev în parte. În total, 126 de absolvenți de liceu au reușit să obțină această performanță.
Rezultate excepționale pentru elevii care au participat la Olimpiada Internațională de Fizică de la Copenhaga! România a reușit, astfel, să se claseze pe primul loc între țările europene și pe poziția a cincea în lume. Olimpicii noștri au adus acasă două medalii de aur și trei de argint. Printre ei, se numără și Cristian Andronic. A muncit ani de zile, iar răsplata a fost pe măsură: a câștigat medalia de aur și a primit și o bursă de 60 de mii de dolari de la Universitatea Princeton.
Cardurile de sănătate au ajuns să fie mărul discordiei între doctori și Casa Națională de Asigurări! Medicii de familie susțin că editarea datelor pe card și distribuirea lor trebuie făcute doar de CNAS. De cealaltă parte, reprezentanții Casei spun că singura soluție ca documentele să ajungă la români este ca medicii să le distribuie și tot ei să le achiziționeze.
Vrea să fie eutanasiat, pentru că nu-și găsește loc de muncă! Un bărbat de 58 de ani din Turda a trimis Guvernului, Parlamentului și Președinției o scrisoare deschisă, în care cere să i se ia viața, peste două săptămâni, chiar de ziua sa. Omul a fost concediat acum un an de la Mechel Câmpia Turzii. La scurt timp, a fost părăsit și de soție.
Iubitorii de animale din Capitală au cel puțin două motive de supărare. Fiecare stăpân este obligat, de luna aceasta, să-și declare câinele la Autoritatea pentru Supravegherea și Protecția Animalelor. In caz contrar, riscă să fie amendat cu 3 mii de lei. În plus, proprietarilor li se impune să-și sterilizeze animalele, altfel trebuie să plătească o altă taxă, de 150 de lei pe an.
Zvonurile s-au confirmat, iar acum este oficial: Ovidiu Silaghi este propunerea liberalilor pentru ministerul Transporturilor, după demisia lui Relu Fenechiu. Decizia a fost luată în ședința Biroului Permanent al PNL, cu 47 de voturi pentru și cinci împotrivă.
Premiul loto a fost ridicat! Câștigătorul din Galati al celor peste 8,5 milioane de euro la Loto 6 din 49 s-a prezentat la sediul Loteriei Române, pentru a-și ridica banii. Acesta nu și-a dezvăluit identitatea, însă stim că are aproximativ 50 de ani și joacă la loto de mai bine de 20 de ani. De fiecare dată aceleași numere, cu o semnificație personală.
Au terminat cu examenul de bacalaureat, iar acum a venit momentul să se gândească la o carieră! Mulți dintre absolvenți au optat pentru economie, care, spun ei, este un domeniu bănos și de viitor. Astfel, numai în prima zi de înscrieri la Academia de Studii Economice, peste o mie de tineri și-au depus dosarele.
De teama concedierilor anunțate zilele trecute, mulți angajați de la CFR se înghesuie sã se înscrie pe listele de disponibilizãri, atrași de posibilele salarii compensatorii. Liderii sindicali avertizeazã, însã, cã în acest an nu existã bani pentru astfel de plăți. 10 la sutã dintre cei care vor fi disponibilizați în sistemul feroviar sunt de la Regionala Brașov, care numãrã aproximativ 4. 900 de salariați. Cei mai afectați vor fi angajații de la CFR Marfã- 154 dintre ei urmează să rămână pe drumuri în perioada urmãtoare. Concedieri vor fi fãcute și la Regionala de la Cluj.
Accident tragic în Pipera. Finul lui Gigi Becali, Nae Nicolae, patron al echipei F.C. Ștefănești, și-a pierdut viața, dupã ce mașina de lux în care se afla a fost lovită de un tren. Din declarațiile martorilor, vina pentru producerea accidentului îi aparține victimei. La locul accidentului au ajuns o autospecială de prim-ajutor și o autospecială a pompierilor. Medicii n-au mai putut, însă, decât să constate decesul bărbatului.
Concedieri masive la Căile Ferate Române. Peste 2.500 de angajați de la CFR Marfă și mai mult de două mii de salariați de la CFR Călători și CFR S.A. ar putea rămâne fără loc de muncă până la finalul anului.
O femeie din cartierul bucureștean Vitan și-a pierdut viața, după ce apartamentul ei a luat foc. În momentul izbucnirii incendiului, femeia dormea în casă. Fumul gros a ajuns la etajele superioare, iar cinci persoane au avut nevoie de intervenția pompierilor pentru a fi scoase din locuințe.
România ocupă locul trei în Uniunea Europeana la scăderea numărului înmatriculărilor de autoturisme noi în luna iunie. Astfel, în rândul statelor membre ale blocului comunitar, țara noastră are, luna trecută, un minus de aproape 46 la sută în ceea ce privește înmatriculările de mașini noi. Scăderi procentuale mai semnificative s-au înregistrat doar în Irlanda- minus 73,7% și Olanda- minus 53,6%.
O fetiță de 12 ani din Târgu Jiu, bolnavă de tuberculoză, a fost tratată, timp de o jumătate de an, pentru o banală răceală! Minora a primit medicație pentru gripă, până când s-a descoperit că suferea de TBC. Părinții au observat că fiica lor se simte tot mai rău, așa că au dus-o la un spital din București să-i facă o radiografie la plămâni.
Președintele executiv al PSD, Liviu Dragnea, a anunțat că modificarea Constituției și înființarea regiunilor trebuie puse în practică până la finalul anului. Iar Dragnea mai are un proiect la care ține foarte mult: social-democratul vrea ca referendumul pentru noua lege fundamentală a statului să se desfășoare în această toamnă pe durata a trei zile! Împreună cu membrii USL, Dragnea caută soluții prin care să convingă populația să vină la vot, în număr cât mai mare, așa încât să poată fi atins cvorumul de 50% plus unu necesar validării consultării.
7, 5 miliane de carduri de sanatate vor fi gata pana la sfarsitul anului, asigura Casa Națională de Asigurări de Sănătate. Primele 200.000 de carduri de sănătate vor ajunge în următoarele două săptămâni în județul Arad, a anuntat presedintele CNAS, Cristian Bușoi.
Contestațiile candidaților de la examenul de bacalaureat fac victime în rândul profesorilor care le-au corectat lucrările. Acolo unde au existat diferențe mari de punctaj, lucrările vor fi reverificate de inspectorii școlari. Cadrele didactice care nu au acordat punctajul conform baremului riscă să nu mai corecteze lucrări la examenul de maturitate în următorii doi ani. La Cluj-Napoca au existat opt cazuri în care diferențele de punctaj în urma contestațiilor au fost mari, între 1,5 și 2,8 puncte față de nota inițială. Mihai Kadăr, absolvent al liceului ''George Coșbuc'' și viitor student la medicină, a primit o veste bună în ziua afișării notelor finale.
Premiul cel mare la Loto 6 din 49, de 11 milioane de euro, a fost, în sfârșit, câștigat! Norocosul e din Galați și a completat, cu 17 lei, trei variante simple și una la Noroc. Pe una dintre cele trei i-au ieșit toate cele șase numere, iar pe celelalte două a avut, de asemenea, câte 4 și respectiv 3 dintre numerele extrase. Mulți dintre împătimiții jocului spun că, dacă ar fi fost ei câștigători, ar fi știu ce să facă deja cu banii.
Accident pe Autostrada București-Pitești, provocat de un șofer băut! Bãrbatul de 40 de ani, din Teleorman, se îndrepta spre Capitală. Într-un moment de neatenție, a pierdut controlul volanului și a lovit un autoturism care circula regulamentar. A fugit de la locul faptei, dar a fost oprit de polițiști. Deloc deranjat de situația creatã, șoferul a fãcut un adevãrat circ în fața oamenilor legii.
Accidente pe bandă rulantă în Capitală. O șoferiță era cât pe ce sã-și piardă viața, dupã ce vehiculul ei a fost lovit în plin de un autoturism. Într-un moment de neatenție, un tânãr de 18 ani a pierdut controlul volanului și a intrat în mașina femeii, care circula regulamentar pe strada Alunișului din sectorul 4. Impactul a fost atât de puternic, încât automobilul a fost proiectat într-un stâlp de electricitate.
Spectacol de lumini, în Peștera "Valea Cetății" din Râșnov! Recunoscută ca una dintre cele mai întunecate și misterioase obiective turistice, peștera a fost, pentru prima dată în istoria sa, scăldată în lumină. Cu ajutorul videoproiectoarelor și a laserelor, turiștii au putut admira peștera în toată splendoarea ei.
Se caută ministru la Transporturi! Liberalii urmează să decidă cine îl va înlocui pe Relu Fenechiu, fostul titular al portofoliului. Lista numelor vehiculate să preia funcția de conducere este deschisă de Ovidiu Silaghi, cel care a mai condus acest minister în Guvernul Ponta 1. Printre numele care ar putea prelua ministerul se mai află și Mugur Cozmanciuc, Eduard Hellvig și Radu Stroe. Până se lămuresc lucrurile, șeful Executivului va deține interimatul.
Curs valutar : Marți, 21 Mai. 2019