Taxa pe Valoarea Adăugată din turism, în vizorul guvernanților! Potrivit ministrului delegat pentru întreprinderi mici și mijlocii, mediu de afaceri și turism, Maria Grapini, TVA-ul de 9 la sută în turism ar trebui uniformizat, astfel încât să nu mai existe diferențe de taxare între alimentele servite în hoteluri dimineața și cele servite în restul zilei! Șefa Turismului a făcut această declarație în cadrul unei conferințe...
Brazii de Crăciun sunt utili și după ce s-au uscat! În cele mai multe cazuri, brăduții ajung, după încheierea sărbătorilor, la gunoi sau sunt abandonați în fața casei. Acum, pot fi reciclați cu ajutorul firmei de salubrizare din oraș. Resturile nu se irosesc, ci se transformă în îngrășământ sau materiale combustibile. În Capitală, operatorii de la firmele de salubrizare adună zilnic brazii aruncați de bucureșteni la ghenele de gunoi.
Au plecat la plimbare, prin oraș, dar au ajuns la spital! Este vorba de trei tinere din București, care au fost rănite, una dintre ele grav, după ce taxiul în care se aflau a intrat într-un stâlp. Accidentul s-a produs în Sectorul 6 al Capitalei. Șoferul taxiului gonea pe bulevardul Constructorilor, spre Piața Crângași, când, la un moment dat, a pierdut controlul volanului, a trecut peste bordura înaltă și s-a oprit în stâlp.
Și-a dorit un copil, dar a primit patru! Este cazul unei tinere în vârstă de 22 de ani, care a recurs la o procedură de fertilizare in vitro, din cauză nu reușea să rămână însărcinată. Când au aflat că procedura a dat rezultate peste așteptări și că vor avea patru bebeluși, părinții au zis că e dar de la Dumnezeu. Tânăra a născut prin cezariană, la Maternitatea din Brașov. Micuții, doi băieți și două fetițe, sunt acum în stare stabilă.
Vești bune pentru bucureștenii care se deplasează cu mijloacele de transport în comun! În mai puțin de două săptămâni, aceștia vor putea circula, cu tramvaiul, pe primul tronson al Diametralei Buzești-Berzei-Uranus. În urma reconfigurării, bulevardul are două benzi pe sens, linie de tramvai și pistă pentru biciclete. Primarul general al capitalei, Sorin Oprescu, a asistat la efectuarea primele probe cu tramvaiul.
Un lup a atacat o bãtrânã, chiar în curtea casei sale din comuna Mãlureni, județul Argeș. Lupul, venit, probabil, din pădurea din apropiere, a intrat în curtea femeii, unde i-a atacat și i-a pus la pământ într-o clipă, pe cei doi câini de pază. După ce a anihilat câinii, fiara a sărit la femeie. Din fericire, vecinii, alertați de țipetele bătrânei, i-au sărit în ajutor și lupul a apucat doar să o muște de mână, după care a fugit.
Protest la Suceava! Revoltați de accidentele rutiere, soldate cu patru decese, care s-au produs de-a lungul timpului în locul supranumit "Zidul Morții", mai mulți șoferi s-au adunat aici pentru a cere autorităților locale să corecteze anomalia edilitară apărută în zonă. Este vorba despre un perete ridicat chiar în sensul giratoriu, care face parte din proiectul de construire a centurii ocolitoare a orașului.
Evoluția cursului de schimb leu/euro îi îngrijorează pe români, având în vedere că peste 60% din împrumuturile contractate de populație și companii sunt în euro. Potrivit analiștilor financiar-bancari, citați de Ziarul Financiar, principalul risc asociat prognozelor este revenirea turbulențelor politice, având în vedere presiunile anului electoral. Anul acesta vor fi organizate alegeri prezidențiale și europarlamentare...
România, felicitată de președintele american Barrack Obama, cu ocazia aniversării a 10 ani de la aderarea la NATO. Mesajul a fost adus în țara noastră de subsecretarul de stat al S.U.A., Victoria Nuland, care a efectuat o vizită de două zile, la București. În timpul vizitei, oficialul american s-a întâlnit cu președintele Traian Băsescu și cu ministrul de Externe, Titus Corlățean. Nuland l-a felicitat pe Titus Corlățean de ziua sa de naștere...
Pregatiri de examene! Simularea evaluării naționale a elevilor de clasa a VIII-a va avea loc în perioada 18-20 februarie, iar cea a bacalaureatului, la care vor participa în premieră și elevii de clasa a XI-a, între 3 și 7 martie.
Clipe de groază, pentru un bătrân, în vârstă de 66 de ani, din localitatea arădeană Șilindia! Omul a fost mutilat cu un cuțit, chiar în fața sediului primăriei. După ce i-a secționat obrazul, atacatorul s-a făcut nevăzut.
Mobilizare generală în rândul pădurarilor prahoveni. Lucrătorii silvici au luat în serios anunțul meteorologilor, potrivit căruia iarna își va intra, în curând, în drepturi, și au împrăștiat, în păduri, sute de tone de hrană, pentru protejarea căprioarelor, mistreților, cerbilor și lupilor.
Accident pe drumul european 85, între Suceava și Siret, din cauza unei turme de capre! Un șofer a scăpat cu viața după ce a intrat cu mașina în plin în turma de animale. Impactul a fost atât de puternic încât patrupedele au fost aruncate câțiva metri în aer.
Gabriela Vrânceanu Firea a demisionat, vineri, din PSD! Senatoarea Firea a renunțat din toate funcțiile deținute în cadrul PSD, respectiv vicepreședinte la nivel național și președinte al organizației județene Ilfov, precum și din calitatea de membru al partidului. Fosta jurnalistă a afirmat că a luat aceasta decizie după ce PNL a hotărat sa accepte colaborarea cu PDL în Ilfov. In plus, ea este deranjata de faptul că niciun lider al PSD nu a luat o poziție față de gestul liberalilor.
Peste 13.000 de autoturisme noi au fost cumpărate anul trecut prin programul Rabla! Astfel au fost folosite 23.000 de tichete valorice de câte 6.500 de lei, pentru persoanele fizice și juridice care au casat automobile mai vechi de 10 ani.
România paralizată de ceața deasă! Aeroporturile din Cluj si Sibiu au fost grav afectate de vremea rea iar mai multe curse aeriene au fost blocate. Avioanele nu pot ateriza din cauza lipsei de vizibilitate. Nici pe șosele situația nu stă mai bine. Se circulă greu, iar șoferii nu pot înainta din cauza ceții care reduce vizibilitatea sub 50 de metri.
Accident spectaculos în Capitalã. O șoferițã a ajuns cu mașina în Dâmbovița, dupã ce a fost lovitã de un alt autoturism. Accidentul a avut loc în întersecția dintre Șoseaua Cotroceni și Splaiul Independenței. Deși nu a acordat prioritate, femeia care a ajuns cu mașina în Dâmbovița dã vina pe celãlalt șofer.
Start la reduceri. Magazinele au început deja sã taie mult din prețuri, deși mai este o saptamana pana la deschiderea oficiala a sezonului de discount. Reducerile sunt cuprinse, în general, între 30 si 50%, dar ajung și la 70%, în unele cazuri.
Lefurile profesorilor, întârziate o săptămână. Asta susține Federația Sindicatelor Libere din Învățământ, din cauza unui ordin al Ministerului Finanțelor privind noile măsuri fiscal-bugetare, care a fost emis în decembrie și pus în aplicare din ianuarie.
Concert aniversar, la Opera Națională București! Artiștii-gazdă sărbătoresc împreună cu publicul 60 de ani de la inaugurarea actualului sediu al instituției. Momentul este marcat printr-un concert extraordinar, desfășurat în Foaierul Galben al Operei, cu fragmente din lucrări de operă și balet de Piotr Ilici Ceaikovski, Giuseppe Verdi și Giaccomo Puccini.
Mașina în flăcări pe autostrada București Pitești. Incendiul a izbucnit din cauza unui scurtcircuit la instalația electrică și a cuprins imediat autoturismul. Șoferul si pasagerul au reușit să iasă la timp din mașină. Incidentul a avut loc pe sensul de mers dinspre București spre Pitești. Imediat ce a vazut ca iese fum de la motor, soferul a oprit pe banda de urgenta. Împreuna cu pasagerul a coborât si a cerut ajutor pompierilor.
Laptele vândut de comercianți în piețe ar putea dispãrea. De la 1 ianuarie fermierii nu mai pot vinde laptele, decât dacã respectã standarde europene foarte stricte. Cei care nu vor sã arunce laptele sunt nevoiți sã se reorienteze: vor deveni specialiști în brânzeturi scumpe. Fermierii care nu s-au adaptat cerințelor și nu au aparate electrice pentru muls și tancuri de rãcire nu mai au voie sã vândã laptele. Cumpãrãtorii sunt nemulțumiți.
Un asistent medical din cadrul Minsterului de Interne a urcat la volan dupã ce a dat pe gât câteva pahare și a intrat într-o mașinã parcatã pe marginea unei strãzi din Drobeta Turnu Severin. Chiar dacã aparatul etilotest a arãtat cã omul avea alcoolemie de 0,77, el spune cã nu a bãut, ci cã... se trateazã cu tincturã de propolis ușor alcoolizatã.
Vă aflați printre cei 70 de mii de români care au primit ajutoare de la stat? Trebuie să știți că autoriatatile vor banii înapoi! Și asta după ce s-a descoperit că Ministerul Muncii a plătit, în mod eronat în ultimii doi ani, ajutoare sociale, indemnizații de creștere a copilului și alte stimulente în valoare de peste șase milioane de euro.
Fond special pentru infrastructura din România! În scopul finanțării unor proiecte de infrastructură rutieră, Guvernul a aprobat un proiect de lege prin care se înființează un fond special, de dezvoltare a drumurilor, arata site-ul ziare.com. De unde vor veni banii?
Curs valutar : Marți, 21 Mai. 2019