Stiri Sport

20 Noiembrie 2010

• CFR Cluj - Gaz Metan 1 - 1

Puncte pierdute pentru CFR sau un egal mare pentru Medias. Campioana Romaniei a reusit doar un rezultat de egalitate, scor 1-1 pe teren propriu cu Gaz Metan, echipa care in etapa trecuta a dinamitat atmosfera la Steaua, iar la Cluj a venit cu gandul sa nu primesca gol sau sa incaseze cat mai putine.

• Rapid - U Cluj 3 - 0

Fara suporteri si fara presedintele Dinu Gheorghe, suspendat, Rapid a obtinut o victorie clara in Giulesti cu Univ. Cluj. Trei goluri a inscris trupa lui Sumudica dupa esecul din etapa tercuta de la Tg. Mures. Gazdele au trecut in avantaj repede..In minutul 7, Mihai Roman a facut 1-0 pentru Rapid...

• UCM Reșița a învins formația poloneză Orlen Wisla Plock

UCM Reșița a învins formația poloneză Orlen Wisla Plock cu scorul de 34-30.

19 Noiembrie 2010

18 Noiembrie 2010

• Romania-Italia 1-1

Suntem egalii campionilor mondiali din 2006. Nationala Romaniei a incheiat la egalitate, scor 1-1, amicalul de lux cu Italia, ultimul din acets an, incheiat cu o singura victorie pentru tricolori. Trupa lui Lucescu a a inceput curajos partida si s-a instalat in jumatatea adversa in primele minute.Marica a luat o faza pe cont propriu in minutul 18, intrand in careul advers, dar centrarea sa a fost respinsa cu usurinta. Patru minute mai tarziu atacantul lui Stuttgart a tras la indigo faza, cu diferenta ca a reusit centrarea in lateral pentru Stancu.

• Torje pleaca !

A fost seara vizionarilor..pentru tricolori. In afara de Marica, si dinamovistul Gabi Torje a fost in atentia celor de la Bayern Munchen, adversara CFR-ului din Liga Campionilor. Mijlocasul lui Dinamo este tot mai aproape de un transfer in Bundesliga. Monitorizat de cateva luni bune de bavarezi, Torje a fost urmarit si in meciul amical Italia - Romania de reprezentanti ai lui Bayern, iar impresia lasata a fost una foarte buna.

17 Noiembrie 2010

• Urmatorul?!

Si totusi se cauta un posibil antrenor ! Chiar daca la nivel declarativ nu cauta antrenor pentru Steaua, Gigi Becali a marturisit ca are totusi cateva nume la care se gandeste pentru a-l inlocui pe Lacatus. Bergodi, Hagi sau Piturca sunt pe lista latifundiarului."Nu exclud nimic, nici Bergodi, nici Hagi, nici Piturca, nimic.

• Boloni vine la Steaua...

Boloni vine la Steaua..Tg Mures...partida pe care ros-albastrii o vor disputa in etapa a 16-a a Ligii 1. Fostul selectioner vine sa vada meciul, dar cine stie in ce ipostaza se va intoarce...in iarna. Fantastica la prima vedere, varianta Loti Boloni - antrenor la Steaua prinde tot mai mult contur.

16 Noiembrie 2010

• Gloria_CFR Cluj 0_3

Campioana en-titre,  CFR Cluj, a castigat la scor de neprezentare partida disputata in compania Gloriei Bistrita, ultima din etapa a 15-a a Ligii 1.

• Ultimatum pentru Fiara

Nu e liniste in Ghencea dupa infrangerea de acasa cu Mediasull, dar macar e loc de intelegere. Marius Lacatus si Gigi Becali au ajuns la un acord comun..cel putin pana la finalul anului. Fara demiteri, fara circ, fara nervi….Fiara ramane in continuare antrenorul trupei din Ghencea, si are ca obiectiv…reintrarea in cartile pentru castigarea titlului…si nu e vorba de calcule matematice ci de rezultate concrete…e intelegerea dintre antrenorul si patronului Stelei

15 Noiembrie 2010

14 Noiembrie 2010

• Urziceni_Timisoara 1_1

Unirea Urziceni a terminat,  la egalitate, scor 1-1, partida de pe teren propriu cu FC Timisoara, una in care s-a jucat fotbal de abia in ultimul sfert de ora al timpului regulamentar.  In rest, plictiseala a fost cuvantul de ordine. Prima repriza nu a iesit cu nimic in evidenta. Ambele formatii au atacat, ambele formatii s-au aparat si, tot asa, ambele au avut posesia. Nu si ocazii, fazele de poarta periculoase lipsind cu desavarsire.

• U Cluj _ Pandurii 1_1

Egal si la Cluj intre Universitatea si Pandurii Tg. Jiu. La primul meci al lui Claudiu Niculescu in functia de antrenor principal, dupa plecarea lui Marian Pana, studentii n-au avut un meci usor cu trupa lui Grigoras, neinvinsa de doua etape. Pandurii au inceput cu dreptul si au inscris inca din minutul 7 prin Stromajer, care a sutat din centrul careului dupa o preluare spectaculoasa.
    Oaspetii se puteau desprinde pana la pauza, dar Voiculet, Bacila si Stromajer,  ultimul de doua ori...

13 Noiembrie 2010

12 Noiembrie 2010

• Rapid - Steaua 0_1

Steaua merge mai departe in Cupa Romaniei! Intr-o partida reeditata dupa cea din campionat, atat Rapid cat si Steaua au dat drumul jocului ofensiv inca din start, fazele de atac periculoase alternand la ambele porti.

• Cfr Cluj - Bistrita 0-1

Hegemonia Clujului a cazut! Gloria Bistrita a obtinut o calificare nesperata in semifinalele Cupei Romaniei, dupa ce a eliminat incredibil in sferturi pe CFR Cluj, detinatoarea trofeului.

11 Noiembrie 2010

• Dinamo, in semifinalele Cupei

A fost un meci nebun in Stefan cel Mare, cu ratari de ambele parti, cu eliminari si cu un rezultat de egalitate, 1-1, la sfarsitul timpului regulamentar, care a dus partida in prelungiri. Craiova a avut prima ocazie de gol in primul minut de joc, dupa ce Mihai Dina a ramas singur cu Dolha in careu, dar a sutat pe langa poarta.

• Brasov, in semifinalele Cupei

FC Brasov este si ea semifinalista in Cupa Romaniei, dupa ce a invins pe teren propriu pe FC Timisoara, scor 1-0, golul victoriei fiind marcat de Cristescu in minutul 93. Brasovenii au mai avut un gol anulat incorect pe motiv de offside in repriza secunda. Au mai fost totusi cateva faze de mentioat si in prima repriza, una destul de anosta, de altfel.Doua ocazii mari si late de gol au avut cele doua echipe. Prima i-a apartinut Brasovului, in minutul 21, prin Cristescu. Acesta nu a reusit sa-l invinga pe Taborda cu un sut din alergare din 10 metri.

10 Noiembrie 2010

• Regrete tardive...

Regret ca am renuntat la nationala..dar nu ma mai intoarce nimic. Inaintea amicalului de saptamana viitoare cu Italia, ultimul meci al tricolorilor din acest an, Mirel Radoi recunoaste faptul ca nu se astepta la un final atat de timpuriu la prima reprezentativa.

• Pe viata si pe moarte!

Meci de grad zero in Stefan cel Mare. Dinamo si Universitatea Craiova joaca optimile de finala ale Cupei Romaniei Timisoareana.Pentru alb rosii, dubla cu Craiova, din Cupa si din campionat, va fi una cu adevarat incinsa, insa cel mai mult conteaza, pentru ambele echipe, partida din acesta seara.

9 Noiembrie 2010

8 Noiembrie 2010

• Cfr Cluj - Dinamo 1-0

Chiar daca a pierdut, Dinamo se poate considera norocoasa ca fost invinsa la limita la Cluj, unde gazdele au dominat intalnirea de la un cap la altul. Ardelenii au avut prima ocazie de gol in minutul 4, prin Cadu, care a primit o minge buna de la  Culio, dar lovitura sa de cap a ajuns cu destule emotii in bratele lui Dolha.