Stiri Sport

14 Decembrie 2010

• Spre semifinale

Nationala de handbal feminin a Romaniei a invins reprezentativa similara a Croatiei, scor 31-22, in primul meci din cadrul grupei principale a Campionatului European.
    Startul partidei a fost unul foarte dificil, croatele incercand sa impuna un joc lent pentru a tine pasul cu echipa pregatita de Radu Voina.
    Primele trei minute nu au adus niciun gol in partida de la Herning, deschiderea scorului venind dintr-o aruncare in forta a Cristinei Neagu de la 9 metri.

13 Decembrie 2010

• Ultimul bal

Ultimul bal pentru Steaua din acest an. Napoli Steaua din Europa League se joaca joi seara de la ora 22.00, dupa care ros albastrii vor trage linie. Cine ramane si cine pleca din Ghencea va fi cu siguranta cel mai fierbinte subiect.

12 Decembrie 2010

Nationala feminina de handbal a Romaniei s a calificat in grupa principala a Campionatului European, datorita victoriilor cu Spania si Serbia. Fetele lui Voina au obtinut o victorie extrem de clara in fata Serbiei, in ultimul meci al Grupei A preliminare, scor final 40-28.

11 Decembrie 2010

9 Decembrie 2010

• cfr cluj - as roma 1-1

Cfr Cluj – AS Roma 1 - 1

Campioana Romaniei a pus capat, parcursului european, cu un rezultat de egalitate obtinut in fata echipei italiene AS Roma, scor 1-1.

7 Decembrie 2010

• Steaua - U Cluj 3 - 0

Steaua a incheiat anul cu o victorie categorical. 3 -0 cu U Cluj si trupa lui Lacatus incheie anul pe locul 7, la egalitate de puncte 29 cu Dinamo si la 10 in spatele liderului, Otelul Galati. Steaua a inceput tare meciul, Anghelov si Bilasco au adus primii pericol in careul advers, pentru ca adevaratele ocazii de gol sa vina din partea lui Cristi Tanase. Acesta a tras de doua ori din pozitii ideale, insa de fiecare data mingea a trecut la o palma peste poarta.

6 Decembrie 2010

• vaslui- rapid 1- 1

La aproape -10 grade Celsius, pe un teren groaznic si inghetat, Vasluiul a primit vizita celor de la Rapid, dupa ce in prima partida a sezonului moldovenii au pierdut cu 2-0 in deplasarea din Giulesti.

5 Decembrie 2010

• "Gurita" aurita

Cosmin Contra a fost dat afara de la Timisoara. Degeaba nu a pierdut echipa niciun meci, in mandatul lui Contra, vorbele grele i-au pecetluit soarta lui Gurita. Criticat de Marian Iancu, dupa egalul cu Bistrita, Contra a replicat..Sa vina Iancu sa antreneze echipa, eu nu sunt omul care sa inghita acuzatii, ne despartim. Contra parca a avut gura aurita…Iancu i-a trasmis sa si caute de luni echipa. Timisoara a terminat la egalitate, scor 3-3, meciul cu Gloria Bistrita, dupa ce a condus de doua ori. Bistritenii au inceput meciul cu o ratare de zile mari, Bruno Moraes sutand in transversala la minute de la start. Primul gol avea sa vina insa la poarta lui Albut, Luchin inscriind in minutul 18, dupa o deviere a lui Cisovsky.

4 Decembrie 2010

• CFR - Craiova 2 -1

Craiova ameninta cu retragerea din campionat. Universitatea a pierdut partida cu CFR iar oficialii oltenilor au reclamat arbitrajul si spun ca se vor retrage din Liga 1.  Suntem prostii campionatului sau fraieri campionatului..spune Eugen Neagoe, antrenorul oltenilor, dupa ce Stiinta a fost invinsa cu doua goluri din offside, ambele inscrise in repriza a doua, dupa o prima jumatate a meciului in care ocaziile de poarta au cam lipsit.

3 Decembrie 2010

• felicitari din Anglia

Antrenorul echipei Liverpool, Roy Hodgson, a laudat evolutia formatiei Steaua în meciul terminat la egalitate, scor 1-1, în etapa a V-a a grupei K a Ligii Europa, precizând ca este multumit de prestatia fotbalistilor introdusi în teren care au jucat mai putin pentru Liverpool în acest sezon.

2 Decembrie 2010

• Fara "isterii"...

10 mii de euro amenda si o etapa de suspendare in urmatorul meci din cupele europene. Fostul antrenor al formatiei CFR Cluj, Sorin Cartu, a fost sanctionat astfel de UEFA pentru incidentul de la meciul cu FC Basel, din Liga Campionilor.

1 Decembrie 2010

• Sa vina primavara !

Marius Lacatus isi pune toate sperantele in meciul Stelei cu Liverpool, din grupele Europa League. Antrenorul ros-albastrilor recunoaste ca o victorie cu Liverpool, si o eventuala calificare in primvara europeana ar fi salvare unui sezon..sub asteptari..pentru pretentiile Stelei..

30 Noiembrie 2010

• Bistrita - Branesti 1- 0

Gloria lui tata Jean a iesit din zona nisipurilor miscatoare. Bistrita a incheiat turul Ligii I cu un succes, 1-0 cu Victoria Branesti si iese de la retrogradare.

29 Noiembrie 2010

• Steaua – Cfr Cluj 2 – 2

La primul meci pe banca tehnica la CFR Cluj, Alin Minteuan a efectuat putine modificari fata de ultimul meci al clujenilor in Champions League, la Basel, dupa care Sorin Cartu a fost demis.

28 Noiembrie 2010

• Campioana de toamna

Otelul Galati este campioana de toamna. Trupa lui Dorinel a castigat partida de pe teren propriu cu Astra, scor 2-1, in ultima etapa a turului.

• Brasov - Rapid 2 -0

Rapidul termina turul pe 4, dar ultimul meci le-a dat giulestenilor numai batai de cap. Planeta parea ca se scufunda la Brasov, altceva nu, unde trupa lui Sumudica s-a trezit condusa cu 2 -0 inca inaimte de pauza si a terminat meciul cu doi jucatori eliminati. Problemele pentru giulesteni au aparut inca de la inceput, cand Adrian Rusu a deschis scorul pentru Brasov.

26 Noiembrie 2010

• Cartu, anchetat de UEFA...

Nu ti aduce anul, ce ti aduce ceasul..rau..Si dat afara de la echipa si anchetat de UEFA. Forul european a anuntat ca a deschis o ancheta impotriva clubului CFR Cluj, dupa ce fostul antrenor al clujenilor, Sorin Cartu, a spart un geam al bancii de rezerve de la Basel.

25 Noiembrie 2010

• Pe viata si pe moarte

Vom lua 3 puncte cu CFR. Jucatorii Stelei sunt mai convinsi ca niciodata ca vor castiga duminica meciul cu CFR din Ghencea, unul capital de altfel pentru Steaua in lupta pentru titlu.

24 Noiembrie 2010

• Adio, Liga !

Adio, primavara europeana ! CFR Cluj, campioana Romaniei, a pierdut fara drept de apel meciul disputat in deplasare cu FC Basel, scor 0-1, si si-a luat adio de la calificarea in urmatoarea faza a competitiei.

• Geamul, cat e geamul...?!

Modesti la fotbal, stam bine, totusi, la spectacol..dar nu de cea mai buna calitate. Sorin Cartu a oferit faza serii in Liga Campionilor. Antrenorul CFR –ului a iesit in evidenta, spre finalul meciului cu Basel, cand a distrus, la propriu, un geam de protectie al bancii tehnice. Enervat la maxim, de neputinta elevilor sai, condusi inca din minutul 15, Sorinacio a lovit cu piciorul geamul din dreapta sa, care a picat instantaneu...

23 Noiembrie 2010

22 Noiembrie 2010

• Timisoara - Otelul 2 -0

Otelul Galati incepe sa piarda teren. Liderul surpiza al Ligii 1 mai are doar un punct avantaj peste ocupanta locului 2 si risca sa piarda chiar primul loc inainte de finalul acestui tur de campionat. Timisoara i-a venit de hac trupei lui Dorinel MUnteanu. Banatenii au invins liderul cu 2-0 si au urcat pe doi in clasament.

21 Noiembrie 2010

• Tg. Mures - Steaua 0 - 1

4 cartonase rosii, 10 galbene si un singur gol in prelungiri. Cine n-a vazut meciul Stelei de la Tg. Mures, poate intra la “scenarii”, care sa sugereze o partida extrem de disputata..pe viata si pe moarte, altceva nu.. In teren, insa, doar Brad Pit Tudor a vazut un meci tare, centralul fiind personajul principal al uneui partide mediocre, in care maniera de arbitraj a afectat categoric jocul celor doua echipe.

• Univ. Craiova - Bistrita 1 -2

Una calda, alta rece pentru Craiova ! Dupa egalul de saptamana trecuta cu Dinamo, in Stefan cel Mare, trupa lui Piturca a pierdut acasa..din nou.. 1-2 cu Gloria Bistrita. A fost o seara neagra pentru Piturca, suspendat dupa scandalul “amabilitatilor” schimbate cu Marian Iancu.